Menu
Ciemne kolory we wnętrzu 0
Ciemne kolory we wnętrzu

Intensywne, ciemne barwy wprawdzie optycznie zmniejszają pomieszczenia, lecz jednocześnie nadają im przytulny charakter. Umiejętnie zastosowane staną się bardzo eleganckim wykończeniem i sprawią, że aranżacja będzie sprzyjać odpoczynkowi. Sprawdź, jak przemycić ciemne kolory do wnętrz w różnych stylach!

Ciemne barwy mogą pojawić się we wnętrzu pod postacią mebli, dodatków lub wykończenia ścian. Istotne są przede wszystkim proporcje, umiejętne połączenia odcieni oraz… dobre oświetlenie. Nasycone kolory warto bowiem rozjaśnić (a jednocześnie wyeksponować) za pomocą więcej niż jednego źródła światła.

Ciemne kolory – do jakich pomieszczeń?

Ciemne kolory ścian sprzyjają budowaniu kameralnej atmosfery. Idealnie sprawdzą się więc przede wszystkim w:

  • salonie – miejscu, w którym domownicy relaksują się w wolnym czasie;

  • sypialni – pomieszczeniu, które powinno być intymnym azylem.

Jeśli jednak aranżujesz niewielkie pomieszczenie – postaw raczej na dodatki w wyrazistych barwach, wyeksponowane na tle jasnych ścian. W ten sposób nie pomniejszysz optycznie wnętrza, a jednocześnie ożywisz je i urozmaicisz. Możesz również sięgnąć po kilka kolorystycznych trików:

  • kolorowe pionowe pasy na ścianie optycznie podwyższą zbyt niskie pomieszczenie;

  • jasne ściany połączone z ciemną podłogą i sufitem pozwolą wizualnie poszerzyć wnętrze;

  • pokrycie jednej ze ścian kolorową panoramiczną fototapetą sprawi, że pokój wyda się przestronniejszy i nabierze głębi.

Ciemne kolory – w jakim stylu?

Ciemne meble i wykończenie ścian pasują zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacji. Sprawdzą się m.in.:

  • We wnętrzach w stylu glamour, które charakteryzują się barokowym przepychem i dążeniem do wyszukanej elegancji. Ciemne barwy nadają wnętrzu szyku – nic więc dziwnego, że w tego typu aranżacjach często pojawia się czerń, nasycony fiolet, bordo, purpura itp. Tak pomalowane ściany stanowią idealne tło do wyeksponowania kryształowych żyrandoli czy srebrnych lub złotych ram luster i obrazów. Doskonałym wyborem będą również ciemne, eleganckie meble na wysoki połysk.

  • W stylu modern. Intensywne czerwienie, granaty czy fiolety nadadzą wnętrzu nieco ekstrawaganckiego charakteru i będą doskonale komponować się zarówno z jasnymi meblami jak i regałem czy komodą w kolorze wenge. Należy jedynie pamiętać, by do nowoczesnego wnętrza nie wprowadzać zbyt wielu barw i ograniczyć się do mebli i dodatków o prostej formie.

  • We wnętrzach zaaranżowanych w dostojnym stylu kolonialnym. W tym przypadku sprawdzą się przede wszystkim masywne ciemne meble (zwłaszcza te wykonane z drewna egzotycznego) ustawione na tle ścian w kolorach ziemi.

  • W stylu eklektycznym – łączy bowiem różnorodne inspiracje i estetyki. Obok bielonego kredensu można postawić konsolę z ciemnymi, lakierowanymi frontami. Czarna nowoczesna kanapa będzie elegancko prezentować się obok komody sprzed kilkunastu lat itd. Można również pokusić się o zabawę kontrastami na ścianach i zestawiać ze sobą jasne i ciemne kolor farb.

Zabawa kontrastami

Zaaranżowanie całego pomieszczenia w ciemnych kolorach rzeczywiście może sprawiać ponure, przytłaczające wrażenie. Dlatego szczególnie istotne jest zachowanie równowagi i wykorzystanie kontrastów:

  • ciemną farbą warto pokryć tylko jedną lub dwie ściany, pozostałe pozostawiając jasne i stonowane – pozwoli to nie tylko optycznie wymodelować pomieszczenie, lecz także nada mu więcej ekspresji;

  • ciemne meble warto stawiać na tle jasnych ścian lub powierzchni w żywych kolorach (intensywnej czerwieni, żółci, zieleni itd.); jasne meble będą z kolei pięknie prezentować się na ciemnej ścianie;

  • do monochromatycznych aranżacji warto przemycić dodatki w wyrazistych barwach (należy jednak uważać, by nie wprowadzać zbyt wielu kolorów!) – ożywi i urozmaici to wnętrze.

Istotne jest także odpowiednie zestawianie kolorów. Poza klasycznym (i nieco dramatycznym) połączeniem czerni i bieli istnieje wiele również udanych kompozycji. Przy doborze kolorów niezwykle pomocne jest korzystanie z tak zwanego koła barw. Rozłożone na nim kolory dzielą się na:

  • monochromatyczne – różne odcienie tego samego koloru – we wnętrzu tworzą wyciszoną, jednolitą kompozycję;

  • pokrewne – sąsiadujące ze sobą – pozwalają stworzyć wyraźny akcent kolorystyczny w nowoczesnym wnętrzu;

  • dopełniające – znajdujące się naprzeciw siebie – we wnętrzu tworzą bardzo wyrazistą, nowoczesną kompozycję opartą na kontrastach.

Biel, szarość i czerń nie występują na kole barw. Dlatego też stanowią doskonałe dopełnienie do każdego koloru – dobrze komponują się także ze sobą.

 

Modne mocne zielenie

W ostatnim sezonie pożądanym mocnym akcentem na ścianie okazała się zieleń. Szlachetny, nasycony szmaragd jest kolorem, który bije rekordy popularności. Dodaje wnętrzu arystokratycznego charakteru i wytworności, nie tracąc przy tym na przytulności. Zielone ściany rewelacyjnie komponują się z miedzianymi, złotymi i czarnymi dodatkami, w szczególności tymi w stylu glamour : modnymi lustrami – słońcami i czarnymi ramami obrazów. Naturalnym dopełnieniem jest drewno i roślinność domowa.

Modne niebieskie ściany

Drugim mocnym kolorem, który skradł nasze serca jest niebieski. Gdy kolorem roku 2020 został klasyczny niebieski, na naszych ścianach od razu pojawiły się różne wariacje na temat niebieskości. Lubimy mocne, ale przygaszone odcienie dające spokój i wyciszenie. Z przyjemnością po ciężkim dniu wypoczywamy otoczeni niebieskością jak spokojną wodą. Łączymy go w oczywisty sposób z bielą i szarością, z na delikatnie z miętą, na ostro z limonką i na ekstrawagancko z musztardową żółcią.

Kolor wzburzonego, sztormowego morza i dodatki w stylu loft


 

 

Wystrzałowy Granat z serii Bondex Smart Home

Czarne ściany dla najodważniejszych

Coraz mniej zdziwionych, coraz więcej zaintrygowanych czarnymi ścianami. Tutaj wyjątkowo ważne jest utrzymanie równowagi we wnętrzu i nie przesadzenie. Efekt może zarówno powalić jak i bardzo rozczarować. Pewniejszy efekt uzyskamy jeśli zastosujemy na ścianie farbę strukturalną, bowiem sama w sobie matowa czerń będzie zawsze miała tendencję do niedoskonałości. Struktura skutecznie je ukryje, jednocześnie wprowadzając grę odcieni, którą możecie wygrać swoje wnętrze. Malowanie farbą z czarnym, ciężkim pigmentem również do łatwych zadań nie należy, jeśli się więc na to zdecydujecie warto więc rozważyć zlecenie usługi profesjonalistom. Rozważając malowanie ściany na czarno warto zawsze wziąć pod uwagę “mniejsze zło” a mianowicie wykorzystanie czarnej farby tablicowej, gdzie uzyskaną ścianę zawsze można ożywić własnymi malowidłami. Dostępność czarnych farb gotowych jest ograniczona, jednak bez problemu nabędziecie ją w mieszalniach farb.

 Czerń ocieplona drewnem i musztardową żółcią, użyte panele ścienne nadające element struktury na ścianie

Klasyczne monochromatyczne wnętrze, czerń przełamana bielą

Czerń dobrze poczuje się też w męskim surowym wnętrzu.

 

 

Czarny Wygrywa z serii Bondex Smart Home

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium