Menu
img
Jak zabezpieczyć drewno przed zimą ? 0
Jak zabezpieczyć drewno przed zimą ?

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą ?

Drewno jest jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów wykończeniowych, zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz w ogrodach czy na działkach.  Jest to naturalny i szlachetny surowiec, który odpowiednio zaimpregnowany i regularnie pielęgnowany może służyć przez wieki. Z drewna wykonuje się więźby dachowe, meble, schody, altany, pergole czy taras. Naturalne drewno ma wiele zalet, jest nie tylko estetyczne, ale także wytrzymałe, jeśli zaimpregnujemy je odpowiednim środkiem. Jak zabezpieczyć drewno na zimę, by było odporne na warunki atmosferyczne, dobrze znosiło wieloletnią eksploatację i prezentowało się estetycznie? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak zabezpieczyć drewniane elementy przed działaniem mrozu, promieniowania słonecznego i opadów deszczu.

Na czym polega impregnacja drewna?

Drewno to materiał, który w warunkach naturalnych należy do ekosystemu, jakim jest las. Działanie słońca, wody, wilgoci, a także owadów i grzybów sprawia, że ulega ono rozkładowi, by stać się elementem runa leśnego. Z tego względu drewno wykorzystywane w architekturze i budownictwie, jak również do produkcji mebli lub innych artykułów drewnianych, powinno zostać zaimpregnowane.  Czym jest impregnacja? To proces nasycenia materiału specjalnymi preparatami chemicznymi lub naturalnymi przed czynnikami biologicznymi i fizycznymi. Drewno impregnuje się w celu wzmocnienia i zabezpieczenia go przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, takich jak mróz czy deszcz, a także pleśni, owadów oraz ognia.

 

Pierwsze metody zabezpieczania drewna

Drewno wykorzystywane było przez ludzkość od zarania cywilizacji. Początkowo wykonywano z niego najprostsze narzędzia, z czasem zaczęto tworzyć z drewna okazałe budowle oraz dzieła sztuki. Drewno przechowywane w niesprzyjających warunkach, ulegało działaniu pleśni, owadów oraz grzybów, traciło swoje właściwości. Nie dziwi więc fakt, że impregnacja drewna znana była już starożytnym, którzy nasączali cenne drewniane przedmioty olejem cedrowym, co przedłużało ich trwałość i pozwalało na zachowanie idealnego wyglądu. W trakcie rozwoju cywilizacji do impregnacji drewna wykorzystywano rozmaite substancje, które miały zwiększyć wytrzymałość drewna, były to między innymi węgiel kamienny czy smoły drzewne, kwasy, rozmaite olejki i oleje roślinne, np. olej kreozotowy i karbolineum, a także tłuszcze, sól kuchenną, związki arsenu i rtęci, a także wyciągi roślinne np. z orzecha włoskiego, tytoniu czy piołunu.

Dlaczego warto stosować impregnaty do drewna, czyli jak zabezpieczyć drewno na zimę?

Współcześnie drewno wykorzystywane jest przez człowieka równie często, co w przeszłości. Drewno cenione jest z wielu powodów. Budowlańcy podkreślają jego dobre właściwości izolujące, łatwość obróbki, a także odporność na działanie wielu czynników chemicznych. Esteci zachwycają się pięknymi wzorami słojów i nieograniczonymi możliwościami dekoracyjnymi. Niestety drewno ma także wady. Niezabezpieczone drewno, traci swoją wytrzymałość, staje się porowate i podatne na wilgoć, przez co pęcznieje lub pęka. Taka sytuacja sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów, a także przyciąga insekty i owady. Aby zabezpieczyć drewno na zimę należy bezwzględnie poddać je impregnacji, jest to jeden z podstawowych sposobów konserwacji drewna, kolejny krok polega na zabezpieczeniu go środkiem ochronno-dekoracyjnym np. olejem, lakierem lub farbą do drewna. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do zabezpieczania drewna, które w zależności od rodzaju wykorzystanego rozpuszczalnika mogą być wodorozcieńczalne, rozpuszczalnikowe lub olejowe.

 

 

Rodzaje impregnacji drewna

W tartakach lub innych miejscach, gdzie impregnację drewna przeprowadza się na masową skalę stosuje się technikę przez zanurzenie lub metodę próżniowo-ciśnieniową, która pozwala na głęboką penetrację drewna. Powyższe sposoby pozwalają na głęboką impregnację, której wymaga np. drewno konstrukcyjne używane np. do budowania więźby dachowej lub elementów drewnianych, które mają kontakt z gruntem (np. palisady ogrodowe). Najczęściej stosowaną metodą ochrony drewna jest impregnacja powierzchniowa, którą wykonać można samodzielnie lub powierzyć specjaliście.

 

Jak zabezpieczyć drewno przed mrozem? – metody impregnacji powierzchniowej

Impregnację powierzchniową stosuje się nawet na drewnie poddanym wcześniej impregnacji głębokiej, w celu uzupełnienia ochrony lub wzmocnienia impregnacji. Drewno wykorzystywane do budowy tarasów czy balkonów należy zaimpregnować powierzchniowo. To najpopularniejsza metoda impregnacji, podczas której drewno zabezpiecza się nakładając preparat pędzlem lub wałkiem, można też wykorzystać specjalny pistolet malarski. Wykorzystując wałek lub pędzel  możemy dokładniej pokryć drewno, malowanie będzie także bardziej ekonomiczne – niestety zajmie dużo czasu. Metodę natryskową z wykorzystaniem urządzenia, jakim jest pistolet malarski, polecamy stosować przy większych powierzchniach, gdyż pozwala na szybkie pokrycie materiału preparatem. Niestety wymaga poprawek pędzlem w miejscach trudno dostępnych powoduje także większe straty materiałowe.

 

Rodzaje impregnatów do drewna – czym zabezpieczyć drewno na zimę?

Na rynku istnieje wiele impregnatów do drewna, które zabezpieczają je przed działaniem warunków atmosferycznych oraz szkodnikami. Marka Drewnochron od ponad 35 lat dostarcza środki do ochrony i dekoracji drewna. Preparaty oferowane przez firmę cechuje najwyższa jakość, zapewniająca maksymalną ochronę drewna na lata. W portfolio marki znajdują się zarówno impregnaty, jaki lakierobejce i oleje. Poniżej przedstawiamy produkty z pierwszej kategorii, które gwarantują głęboką penetrację drewna i skuteczną ochronę na długi czas.

 

Impregnat Express

Preparat ten doskonale nadaje się do malowania ogrodzeń lamelowych, altan, pergoli, płotów, drewutni, a także budynków gospodarczych i innych powierzchni drewnianych. Impregnat Express tworzy kompozytową powłokę, która stanowi zaawansowaną membranę zatrzymującą wilgoć, chroniącą drewno przed zniszczeniem. Dzięki unikatowej formule Impregnat Express zapewnia łatwą  aplikację, zarówno za pomocą wałka, pędzla, jaki i pistoletu natryskowego. Specjalnie stworzona konsystencja impregnatu sprawia, że preparat nie kapie podczas malowania, tworzy na drewnie równą powłokę, bez smug czy zacieków. Impregnat Express chroni drewno przed rozwojem grzybów i glonów, powłoka hydrofobowa zapewnia długotrwałą ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych. Preparat występuje w dziewięciu kolorach o satynowym wykończeniu, które podkreślają strukturę drewna. Impregnat Express to także krótki czas schnięcia wynoszący 2 godziny.  Preparat występuje w kilku kolorach, takich jak cedr, tik, dąb jasny, szary czy biały.

 

Impregnat Extra Powłokotwórczy

Kolejny produkt marki Drewnochron to impregnat przeznaczony do malowania zewnętrznych elementów drewnianych, takich jak drzwi, okna, meble ogrodowe, domki letniskowe, dachy czy płoty. Impregnat Extra Powłokotwórczy może być również stosowany wewnątrz pomieszczeń, w których ludzie nie przebywają stale np. strychy lub nieużytkowe poddasza. Wykorzystana w preparacie technologia Aqua Stop System skutecznie odpycha wodę dzięki cząsteczkom oligomerycznym, co gwarantuje maksymalne zabezpieczenie drewna przed wnikaniem wody. Preparat tworzy powłokę chroniącą materiał przed grzybami i glonami. Impregnat Extra Powłokotwórczy to numer jeden na polskim rynku, który nie powoduje korozji w przypadku łączenia drewna z elementami metalowymi, jak gwoździe czy okucia. Konsystencja preparatu doskonale przyczepia się do drewna i zachowuje jego naturalny rysunek. Impregnat występuje w piętnastu naturalnych kolorach m.in. palisander, sosna, mahoń czy orzech ciemny.

Impregnat Grunt R

To produkt stosowany do konserwacji drewna budowlanego i rekreacyjnego, w ogrodach czy na placach zabaw, a także do stolarki okiennej i drzwiowej. Impregnat Grunt R daje pełną ochronę biologiczną drewna, chroniąc je przed grzybami, powodującymi siniznę i rozkład, niszczeniem czy szkodnikami. Preparat stosuje się do ochrony drewna bez stałego kontaktu z gruntem lub wodą, nie może być wykorzystany w pomieszczeniach w których stale przebywają ludzie lub zwierzęta. Głęboko penetrujący Impregnat Grunt R stanowi nie stanowi warstwy finalnej, to doskonały podkład pod wyroby nawierzchniowe, takie jak lakiery czy emalie, zwiększając ich wydajność oraz przyczepność.  Nadaje się do stosowania na surowe drewno, preparat jest bezbarwny.

 

Impregnacja drewna – zadbaj o meble, taras i inne elementy architektury ogrodowej przed zimą

Drewniane meble i elementy wystroju nie tylko ocieplają i zdobią przestrzeń, ale charakteryzują się ponadczasowością oraz pozwalają na długotrwałe użytkowanie. Niestety pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy wahania temperatury i wilgotności, tracą swój estetyczny wygląd. Aby na długo cieszyć się nienagannym wyglądem drewnianych elementów architektury ogrodowej konieczna jest ich impregnacja. Mimo zastosowania impregnatu w deszczowe dni warto chronić meble przed działaniem deszczu, a zimą chować meble pod zadaszeniem. Drewniane meble wymagają także regularnej konserwacji i czyszczenia z zanieczyszczeń oraz kurzu. Dzięki systematycznej pielęgnacji zaoszczędzisz sobie pracy pod koniec sezonu, a meble będą prezentować się nieskazitelnie.

 

Jak zabezpieczyć drewno przed zimą? Samodzielnie czy z pomocą fachowca?

Wczesna jesień lub wiosna to najlepszy moment na pokrycie impregnatem drewnianych tarasów, mebli, pergoli lub altan. Po sezonie letnim warto poddać drewniane elementy impregnacji, co wzmocni ich wytrzymałość i zabezpieczy przed mrozem. Impregnacja drewnianych elementów może być czasochłonna i wymaga precyzji, tak aby każdy fragment został równomiernie pokryty preparatem. Nieumiejętne pomalowanie mebli, może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, dlatego jeśli nie czujesz się na siłach – zleć to zadanie specjaliście. Osoba doświadczona w pracy z drewnem będzie wiedziała od jakich czynności rozpocząć impregnację, by dała jak najlepsze efekty. Specjalista posiada także odpowiednie narzędzia oraz wie, jak dobrać najlepszy preparat dopasowany do przeznaczenia drewna, a także zwróci uwagę na ewentualne ubytki wymagające naprawy. Posiadając odpowiedni impregnat marki Drewnochron i odrobinę wolnego czasu, możesz wykonać tę czynność samodzielnie. Praca z drewnem przyniesie satysfakcję i zapewni mu ochronę przed śniegiem. Od czego zacząć impregnację drewna? Sprawdź poniżej!

Przygotowanie podłoża – jak zabezpieczyć drewno przed śniegiem?

 

Aby impregnacja była skuteczna a drewno dobrze przyjęło preparat podłoże powinno być odpowiednio przygotowane. Przed nałożeniem impregnatu przeszlifuj i wyrównaj podłoże. Następnie odpyl i oczyść drewno, by pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń, które mogłyby utrudniać malowanie, w postaci kurzu, nalotów organicznych czy piasku. Powierzchnia poddawana impregnacji powinna być kompletnie sucha i wysezonowana.  Podczas impregnacji niezmiernie ważne są warunki otoczenia – odradzamy wykonywanie prac w zbyt gorące i wilgotne dni. Przed rozpoczęciem malowania przeczytaj instrukcję stosowania i upewnij się, że preparat jest dobrze wymieszany. Następnie możesz rozpocząć nakładanie wyrobu na drewno. Ilość nakładanych warstw zależna jest od typu preparatu i wskazań producenta. O skuteczności zabezpieczenia drewna decyduje głębokość wnikania preparatu w strukturę drewna im głębiej impregnat wniknie w materiał, tym skuteczniejsza ochrona.

 

Najczęstsze błędy w impregnacji drewna

Podczas każdej pracy mogą zdarzyć się błędy, warto jednak wiedzieć czego unikać, aby impregnacja przebiegała bezproblemowo. Wśród błędów popełnianych przez początkujących wymienić można:

  • nakładanie impregnatu na wilgotne lub nieprzygotowane drewno – świeże, niewysezonowane drewno lub drewno, które nie zostało odtłuszczone i wyszlifowane będzie gorzej wchłaniać preparat, skutkując krótszym okresem ochrony przed czynnikami pogodowymi.

  • impregnacja nieodpowiednim preparatem – źle dobrany do przeznaczenia drewna impregnat może być nie tylko nieskuteczny, ale przede wszystkim niebezpieczny dla ludzi i zwierząt.

  • praca w nieodpowiednich warunkach – impregnowanie drewna w deszczu lub wilgotnej pogodzie utrudni wchłonięcie preparatu, a także całkowite wyschnięcie drewna.

  • nakładanie zbyt małej lub dużej ilości preparatu – zalecamy stosowanie odpowiednich ilości impregnatu sugerowanych przez producenta. Zbyt duża ilość preparatu (szczególnie barwiącego) sprawi, że drewno straci swój naturalny charakter, natomiast traktując drewno zbyt cienką warstwą, nie zabezpieczy się go w pełni.

 

Jak zabezpieczyć drewno przed mrozem – zalety impregnacji

Jeśli pragniesz przedłużyć czas użytkowania drewna, jego impregnacja jest niezbędna. Korzystając ze sprawdzonych preparatów dostosowanych do typu drewna i jego przeznaczenia możesz skutecznie zabezpieczyć je przed czynnikami zewnętrznymi. Impregnacja, poza ochroną drewna przed mrozem, promieniowaniem ultrafioletowym czy wilgocią gwarantuje niezmieniony wygląd drewna przez długie lata. Zaimpregnowane drewno nie będzie podatne na blaknięcie, oznaki sinizny czy pleśni. Co więcej, dzięki szerokiej palecie kolorystycznej produktów, impregnacja pozwala odmienić wygląd płotów, altan, drewnianych mebli czy konstrukcji.

 

Znasz już odpowiedź na pytanie jak zabezpieczyć drewno na zimę. Teraz wystarczy, że zaopatrzysz się w produkty marki Drewnochron i pomalujesz drewniane elementy!

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium