Menu
img
Remont ekologiczny 0
Remont ekologiczny

Remont ekologiczny – wskazówki jak go wykonać.

Dzień Ziemi to dobra okazja do zastanowienia się nad naszym wpływem na środowisko i poszukanie sposobów na ograniczenie naszej negatywnej roli w tym procesie. Dobrym sposobem na to może być przeprowadzenie remontu ekologicznego, który pozwoli nam na odnowienie naszego domu, a przy tym zminimalizuje zły wpływ na środowisko naturalne.

Dlatego wiosna to idealny czas na zaplanowanie eko remontu lub po prostu na odświeżenie mieszkania. Wiosenne światło dziennie jest dłuższe, co pozwala nam na dokładne zobaczenie odcieni wybranych farb, dzięki czemu wybrany kolor będzie trafiony już za pierwszym razem – unikniemy niezadowolenia i ponownego malowania. W tym okresie również łatwiej jest wietrzyć pomieszczenia, co pozwoli na szybsze wyschniecie farb.

Podsumowując wiosna jest dobrym czasem na przeprowadzenie eko remontu, ponieważ mamy dłuższe dni, łatwiej jest wywietrzyć mieszkanie, ponadto sprzyja nam dobry nastrój i jest to dobry czas na stworzenie ciepłej, przyjaznej atmosfery i pozbycia się zimowej aury.

Dbajmy o naszą planetę – jak zrobić eko remont?

Ekologiczny remont to zastosowanie rozwiązań i materiałów, które są przyjazne dla środowiska, dzięki którym minimalizujemy ilość odpadów oraz zużycia energii. Może nam się również udać zmniejszyć koszty życia poprzez obniżenie rachunków za energię czy wodę.

Eko remont staje się coraz bardziej popularnym trendem w dzisiejszych czasach. Ludzie częściej zaczynają zwracać uwagę na wpływ swojego stylu życia na środowisko naturalne a remont mieszkania zgodnie z ekologicznymi zasadami to doskonały sposób na zmniejszenie swojego wpływu na planetę.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania eko remontu?

Materiały do ekologicznego remontu

Wybranie odpowiednich materiałów to kluczowy element podczas eko remontu, wykorzystaj ekologiczne farby, które nie zawierają szkodliwych związków chemicznych. Wybieraj materiały naturalne takie jak kamień czy drewno.

Oszczędzanie energii

Oszczędzanie energii nie tylko wpłynie pozytywnie na naturalne środowisko, ale również dla Twojego portfela. Dzięki zainwestowaniu w izolację termiczną (w szczególności okien oraz ścian zewnętrznych) pozwoli nam to na utrzymywanie ciepła w mieszkaniu, co przełoży się na mniejsze koszty ogrzewania.

Oświetlenie

Warto wybierać żarówki LED, które są energooszczędne. Zużywają mniej energii niż tradycyjne żarówki.

Recykling i ponowne wykorzystywanie

Jeśli masz stare meble - możesz je odnowić oraz nadać im nowy wygląd, zamiast je wyrzucać i kupować nowe. Na rynku jest coraz większy wybór farb przeznaczonych do renowacji mebli, a oferty cały czas są rozszerzane przez producentów.

Podsumowując, podczas planowania ekologicznego remontu warto zwrócić uwagę na elementy, które pomogą nam osiągnąć ten cel. Należy zacząć od wyboru odpowiednich materiałów, zwrócić uwagę na oświetlenie oraz oszczędzanie energii, a także zastanowić się nad ponownym wykorzystaniem materiałów. Dzięki tym czynnikom nasze mieszkanie stanie się przyjazne dla środowiska, a także dla naszego zdrowia.

 

Czy używanie farb podczas remontu może być eko?

Tak, używanie farb podczas remontu może być, jak najbardziej ekologiczne. Na rynku dostępne są farby, które są przyjazne dla środowiska. Podczas wyboru farb w trakcie eko remontu warto zwrócić uwagę na certyfikaty ekologiczne. Najbardziej znane certyfikaty ekologiczne to EU Ecolabel i Nordic Swan, gwarantują one wyprodukowanie farb zgodnie z określonymi normami i kryteriami środowiskowymi. Międzynarodowy certyfikat EU Ecolabel posiadają m.in. farby Beckers z kolekcji Beckers Designer Collection oraz farby Magnat z kolekcji Magnat Ceramic.

Farby ekologiczne często opierają się na naturalnych składnikach takich jak woda, olej lniany czy żywica roślinna. Podczas wyboru farb warto zwrócić uwagę na sposób ich aplikacji – jeśli farba jest na bazie wody, to wystarczy umyć narzędzia malarskie takie jak pędzle czy wałki wodą. Ponadto farby na bazie wody są najbardziej przyjazne środowiska, ponieważ można je łatwo rozcieńczyć wodą, co zmniejsza ich zużycie i minimalizuje ilość odpadów.

Farby eko to również te z najwyższą trwałością, czyli wysoką odpornością na ścieranie oraz łatwością  w czyszczeniu.

Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia i warto przemyśleć swoją postawę wobec otaczającego nas środowiska naturalnego i rozważyć przeprowadzenie ekologicznego remontu jako krok w kierunku ochrony naszej planety.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium